tr en
SterilTR
Endüstriyel Teknolojiler
SterilTR Ar-Ge Limited

Işınlamış Gıdada Küresel Durum

Şu anda ışınlamış gıda miktarı toplam üretim içinde küçük bir oran olarak görülmesine rağmen hızla gelişmektedir. Otuz beş ülkede yüze yakın gıda ışınlama tesisi faaliyet göstermektedir. Elliden fazla ülkede gıda ışınlama bir veya birden fazla gıda için veya bir gıda sınıfı için kabul edilmiştir.

 Şu anda ışınlamış gıda miktarı toplam üretim içinde küçük bir oran olarak görülmesine rağmen hızla gelişmektedir. Otuz beş ülkede yüze yakın gıda ışınlama tesisi faaliyet göstermektedir. Elliden fazla ülkede gıda ışınlama bir veya birden fazla gıda için veya bir gıda sınıfı için kabul edilmiştir. Küresel olarak ışınlamış gıdaların toplam miktarı 2000 yılında 250,000 tonun üzerinde gerçekleşmiştir. Bunun yaklaşık % 85’ini ABD, Belçika, Çin, Fransa, Güney Afrika, Hollanda ve Japonya gerçekleştirmiş olup, her bir ülkede ışınlanmış gıda miktarı 10.000 tonun üzerindedir. Geri kalan % 9’luk üretimi Almanya, Arjantin, Bangladeş, Brezilya, Çek Cum., Çin, Danimarka, Finlandiya, Güney Kore, Hırvatistan, İngiltere, İsrail, Küba, Macaristan, Malezya, Norveç, Peru, Polonya, Tayland, Yugoslavya sağlarken (her bir ülkede <3,000 ton), son % 6’lık üretimi ise Endonezya, Kanada ve Meksika gerçekleştirmiştir (her bir  ülkede >3,000 ton). 2001 yılı rakamlarına göre ise 30’dan fazla ülkede gıda ışınlamanın ticari uygulaması gerçekleşmiş ve ışınlanmış gıda hacmi yaklaşık 300,000 tona ulaşmıştır [14].

Işınlanan ürünler içinde önemli bir yer tutan baharat ve sebze özütlerinin miktarı 1990 yılında yaklaşık 5,000 ton iken bu rakam küresel ölçekte, 1997 yılında 60,000 tona ulaşmıştır. 2001 yılı verilerine göre ise baharatlar ve kurutulmuş sebze çeşnilerinin 20’den fazla ülkede ticari olarak ışınlanması gerçekleşmiş ve küresel üretim yıllık 100,000 tona ulaşmıştır.
 
Işınlanan gıda miktarının her gün arttığı Çin’de ise, sadece sarımsak göz önüne alındığında, 1995-1998 yılları arasında, yaklaşık 160,000 ton ürün ışınlanarak tüketime sunulmuştur. Gıda ışınlama konusunda deneyimli ilk ülkelerden birisi olan Rusya’da, Odesa limanında her yıl ithal edilen yaklaşık 400.000 ton tahıl ışınlanmaktadır [14].
Işınlama tesisi ve buna paralel olarak ışınlanan gıda miktarının hızla arttığı ABD’de, Ocak 2000
rakamlarına göre, yaklaşık 44,000 ton baharat ve sebze çeşnileri, 680 ton meyve sebze ve 227 ton taze ve dondurulmuş tavuk eti ışınlanmıştır  [14].  ABD’de ışınlanmış kıyma ve tropikal meyveler artan sayıdaki markette (Ocak 2003’te 5,000 den fazla) yerini alırken, 2002 yılında ABD’de belli başlı hazır gıda zincirleri ışınlanmış hamburger satışına başlamışlardır [14].
 
Gelişmekte olan ülkelerde taze ürün önem kazanan ihraç alanıdır ve sağlık tedbiri olarak ışınlamanın en önemli potansiyel uygulamalarından biridir. Işınlama, bakteriyel ve parazit kontaminasyonunun neden olduğu uluslararası salgınlar sonucu önemli gıda güvenliği tedbiri haline gelmiştir. Işınlama ihraç ve ithalat yapan ülkeler açısından halk sağlığında gelişmeler sağlayacaktır.  Taze ürünlerde fitosanitari amaçlı ışınlama,  ticareti etkileyecek bir uygulamadır. 2005 yılında, Brezilya yalnız 115 bin ton mango ihracatından 76 milyon dolar kazanmıştır  [15].  Uluslararası pazarda bitki sağlığı bariyerlerinden dolayı maddi zarara uğrayan yetiştirici ve ihracatçılarının önünü açmak için Brezilya 2006 yılında ışınlamanın fitosanitari amaçla kullanılması konusunda yeni kurallarını yayınlamıştır [16]. Fitosanitari ve sanitari karantina tedbiri olarak ışınlanmış taze ürünler için 1 kGy’den düşük ışınlama uygulaması ticarette yeni olanaklar sağlayabilir.
 

Hakkımızda

Ülkemizdeki gelişen sanayinin ihtiyaçlarına en son teknolojiyle cevap vererek verimli, ekonomik ve çevre dostu alternatifler sunmak ve ürün kalitesinden hiçbir zaman ödün vermemek kalite politikamızdır...

Devamı

Referanslar

Başarıyla tamamladığı birçok projede kattığı yenilikler ve yaratıcı fikirlerle hep sizlerin takdirini kazanmış olan firmamızın referanslarından bazılarına…Devamı

Haberler

Başarıyla tamamladığı birçok projede kattığı yenilikler ve yaratıcı fikirlerle hep sizlerin takdirini kazanmış olan firmamızın referanslarından bazılarına...

Devamı