tr en
SterilTR
Endüstriyel Teknolojiler
SterilTR Ar-Ge Limited

Elektron Beam ve UV ile Kürlenen Malzemelerin Karakterizasyonu

UV ve Elektron Beam ile Kürlenen Malzemelerin, boyaların farklı endüstriyel alanlarda çok geniş kullanımları vardır. UV/EB’ye hassas ürünlerin en büyük özelliği neredeyse bütün yüzeylere uygulanabilir özellikte olmasıdır.

 Ultraviole (UV) ve elektron demeti (electron beam-EB) ile kürleme işlemleri, birçok farklı endüstride kullanılabilmesi nedeniyle oldukça ilgi gören teknolojilerdir. UV/EB’ye hassas ürünlerin en büyük özelliği neredeyse bütün yüzeylere uygulanabilir özellikte olmasıdır. Ayrıca bu malzemeler, daldırma prosesinden daha karmaşık işlemlere kadar birçok farklı proseslere tabi tutulabilmektedir. UV/EB kaplamaların iki önemli avantajı bulunmaktadır:

• Enerji tasarrufu,

• Kimyasal kullanımının azaltılması.

Prosesler gerekli enerji ve solvent tüketimini azaltmak için yeniden tasarlanabilmektedir. Buna ek olarak UV kürleme sayesinde proses daha hızlı gerçekleşmektedir ve bu da verimliliği arttırmaktadır. Bu tip kürlenen malzemeler özellikle yapıştırıcı, aşındırma, kaplama, döşeme, parke, paketleme, matbaa, elektronik endüstrisinde, medikal uygulamalarda ve daha birçok alanda kullanılmaktadır.

Anton Paar reometreleri geniş aksesuar yelpazesi sayesinde; UV’ye duyarlı bileşenler içeren UV ile kürlenen malzeme uygulamaları gibi birçok özel uygulamaya imkan tanımaktadır. “UV Kürleme sistemi”nin standart rotasyonel reometreye ilavesi ile tüm standart reolojik testler “UV Kürleme Sistemi” ile de gerçekleştirilebilmektedir. Kürlenme davranışının film kalınlığı, sıcaklık ve UV ışığı şiddeti ile değişimi “UV Kürleme Hücresi” ile araştırılabilmektedir.

uv elektron beam ışımasının ardından G’ ve G’’ değerlerinin UV ışık şiddeti ile değişimi

Örneğin; UV ile kürlenen yapıştırıcıların karakterizasyonu, UV Kürleme Hücresi kulllanılarak gerçekleştirilen oldukça önemli uygulamalardan biridir. Yapıştırıcılar (adhesives) birçok parça ve malzeme içeren ürünlerde kohezyonu sağlamaktadırlar. DIN 16980 standartlarına göre bağlanma ayrılmaz bağ oluşumu olarak tanımlanmaktadır. Bu, iki malzeme arasında bir maddenin eklenmesi veya iki malzemenin yüzeyine bir maddenin uygulanması ile gerçekleştirilebilmektedir. Bu malzemenin kürlenmesi tipik iki kürleme yöntemi ile gerçekleştirilebilmektedir: fiziksel kürlenme ve kimyasal reaksiyon ile kürlenme.

UV ile kürlenen yapıştırıcılar, UV ışığı ile başlatılan kimyasal reaksiyon sonucunda kürlenen ve tek bileşenli yapıştırıcılardır. UV yapıştırıcılar;

• Vitrin yapımında (panoların vitrine yapıştırılması),

• Elektrik endüstrisinde,

• Otomotiv endüstrisinde (cam bağlantılarda),

• Medikal uygulamalarda (kataterlerin, hortum sistemlerinin, şırıngaların vb. tek kullanımlı medikallerde),

• Optik endüstrisinde (lenslerin hizalanmasında ),

• Fiberoptik endüstrisinde (LED, OLED, LCD ve fiberlerin adhezyonunda)

ve daha birçok uygulamada kullanılmaktadır. UV ile kürlenen yapıştırıcılar; hızlı kürlenme, substrat yüzeyinin daha az ısınması ve sonraki uygulamalar için hızlı işlenilebilirlik nedeniyle verimliliği arttırdıkları için geleneksel yapıştırıcılardan daha çok tercih edilmektedir. MCR reometreleri, Peltier sıcaklık kontrollü cam plakalı ölçüm haznesi ve paralel üst ölçüm sistemi ile farklı UV ışık şiddetlerinde UV ile kürlenen yapıştırıcıların kürlenme davranışının araştırılmasına olanak tanımaktadır.

UV ile kürlenen bir yapıştırıcının davranışının UV ışık şiddetine bağlı değişimi Şekil 1’de görülmektedir. Beklendiği gibi düşük şiddetli UV ışıması ile kürlenme daha yavaş, yüksek şiddetli UV ışıması ile kürlenme daha hızlı gerçekleştirilmektedir. 15 s UV ışımasının ardından G’ (storage modulus), G’’ (loss modulus) ve tand (damping factor) değerlerinin UV ışığının şiddeti ile değişimi bu durumu açıkça göstermektedir.

Kaynak : http://www.boyaturk.com/uploads/Digital_Edition/50/files/assets/basic-html/page60.html

Hakkımızda

Ülkemizdeki gelişen sanayinin ihtiyaçlarına en son teknolojiyle cevap vererek verimli, ekonomik ve çevre dostu alternatifler sunmak ve ürün kalitesinden hiçbir zaman ödün vermemek kalite politikamızdır...

Devamı

Referanslar

Başarıyla tamamladığı birçok projede kattığı yenilikler ve yaratıcı fikirlerle hep sizlerin takdirini kazanmış olan firmamızın referanslarından bazılarına…Devamı

Haberler

Başarıyla tamamladığı birçok projede kattığı yenilikler ve yaratıcı fikirlerle hep sizlerin takdirini kazanmış olan firmamızın referanslarından bazılarına...

Devamı